Rozliczenie VAT
W sytuacji, gdy udostępniamy aplikację odbiorcom spoza Polski, znajdującym się w krajach UE, tj. świadczymy usługi elektroniczne, będziemy mieli szerszy wachlarz możliwości rozliczania VAT niż jest to przewidziane dla standardowych usług, tj. możliwe są trzy modele.
1.Standardowe rozliczenie VAT – jeżeli odbiorcą usług jest konsument, istnieje obowiązek naliczenia VAT według stawek właściwych dla danego państwa UE, co oznacza, iż w każdym państwie UE, gdzie dany konsument (nabywca) ma miejsce zamieszkania, podmiot udostępniający aplikację powinien zarejestrować się dla celów VAT. W praktyce jest to trudne do wdrożenia i kosztowne, bowiem należy prowadzić księgowość (ewidencje VAT) w każdym z tych państw, co oznacza konieczność nawiązania współpracy z lokalnym doradcą podatkowym lub biurem księgowym, które będzie sporządzać rozliczenia VAT.
2. System OSS – w sytuacji, gdy podmiot świadczy usługi elektroniczne (udostępnia aplikację) dla konsumentów, rozliczenie VAT następuje w jednym kraju UE, np. w Polsce (o ile kraj ten zostanie wybrany do rozliczania VAT przez podmiot udostępniający aplikację). Brak jest konieczności rejestracji dla celów VAT w każdym państwie, gdzie zlokalizowani są odbiorcy, niemniej rozliczenia VAT następują w oparciu o zasady inne niż standardowe, tj. w szczególności:
- w kraju identyfikacji (np. w Polsce) dokonuje się zgłoszenia do procedury OSS (formularz VIU-R),
- w przypadku Polski właściwy w sprawie OSS jest Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście,
- deklaracje (VIU-DO) składa się kwartalnie, do końca miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (tj. deklarację za III kwartał 2022 r. składa się do 31 października 2022 r. Uwaga – termin to ostatni dzień miesiąca bez względu na to, czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy), niezależnie od tego, czy w danym miesiącu zrealizowano jakiekolwiek usługi,
- deklaracje składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej,
- wpłaty podatku należnego dokonuje się – w przypadku, gdy krajem identyfikacji jest Polska – na rachunek bankowy Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście,
- podatek należy zapłacić najpóźniej do końca miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale,
- kwoty wykazywane w deklaracji są płacone w euro,
- konieczna jest dodatkowa ewidencja do raportowania właściwych kwot VAT w danym kraju UE.
3. Współpraca z pośrednikiem – możliwość rozliczania VAT z wykorzystaniem innych podmiotów, np. platformy Apple Store czy Google Play.Jeżeli wybrany zostanie model rozliczeń oparty na zasadzie kupna-sprzedaży, unikniemy konieczności rejestracji w każdym kraju UE, a także konieczności rejestracji w OSS, bowiem odbiorcą naszych usług staje się jeden podmiot, np. spółka z grupy Apple lub Google, który to podmiot dokonuje sprzedaży naszych usług/aplikacji. Na potrzeby VAT podmiot ten niejako kupuje usługę od podmiotu udostępniającego aplikację elektroniczną i odsprzedaje ją na rzecz finalnego odbiorcy.
W takiej sytuacji podmiot udostępniający aplikację wystawia jedynie fakturę na podmiot pośredniczący i – jeżeli jest to podmiot z siedzibą spoza Polski – nie nalicza VAT na fakturze. Należy jednak zwrócić uwagę, że gdyby pośrednik świadczył usługę pośrednictwa związaną np. z udostępnieniem miejsca na swojej platformie lub też przyprowadzeniem klienta (nabywcy), to w takiej sytuacji obowiązki na gruncie VAT powinny być realizowane jak w modelu standardowym. Stąd też bardzo ważne jest przeanalizowanie umowy/regulaminów/OWŚU z podmiotami pośredniczącymi celem ustalenia, kto jest odpowiedzialny za rozliczenie VAT od sprzedaży na rzecz finalnego odbiorcy.
Podsumowanie
Każdy z opisanych modeli ma swoje zalety – standardowe rozliczanie VAT w oparciu o rejestrację jest kosztowne, ale pozwala nam uzyskać większą wiarygodność na danym rynku. W przypadku OSS realizacja obowiązków jest prostsza, ale wiąże się za to z prowadzeniem dodatkowej ewidencji na potrzeby rozliczenia VAT w danym państwie UE. Z kolei model z wykorzystaniem pośrednika jest najprostszy jeżeli chodzi o realizację obowiązków w zakresie VAT, ale może być również kosztowny ze względu na pobieraną przez pośrednika prowizję. Zatem decyzja, który model zostanie wybrany przed podatnika jest zindywidualizowana i uzasadniona bieżącymi potrzebami danego podmiotu.
POKAŻ MNIEJ