23 czerwca 2021 r., Ministerstwo Finansów przedstawiło do prekonsultacji projekt ustawy wprowadzającej pakiet rozwiązań podatkowych mających na celu sprzyjanie lokalizacji spółek holdingowych w Polsce.
Spółka holdingowa
Projekt wprowadza do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowy „Rozdział 5b Opodatkowanie spółek holdingowych” i definicje spółki holdingowej, spółki zależnej, krajowej spółki zależnej i zagranicznej spółki zależnej.
Nowy reżim podatkowy, mający stanowić alternatywę względem obecnie funkcjonującej instytucji podatkowej grupy kapitałowej, opiera się na dwóch filarach:
- zwolnieniu z CIT 95% kwoty dywidend otrzymywanych przez spółkę holdingową od spółek zależnych;
- pełnym zwolnieniu z CIT zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych.
Podstawowym warunkiem skorzystania z powyższych preferencji będzie posiadanie przez spółkę holdingową co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce zależnej przez minimum 1 rok.
Dywidendy
Projekt wprowadza zwolnienie z CIT dywidend, uzyskanych przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, w części odpowiadającej 95% kwoty tych dywidend. Zwolnienie to będzie funkcjonować równolegle ze zwolnieniem wynikającym z dyrektywy parent subsidiary, zaimplementowanej do Polskiego porządku prawnego w art. 22 ust. 4-6 ustawy CIT. W przeciwieństwie do niego obejmie ono także podmioty spoza UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej, a dodatkowo będzie wymagać utrzymywania własności udziałów/akcji przez nieprzerwany okres 1 roku (a nie 2 lat), przy czym warunek ten zapewne będzie musiał być spełniony na moment wypłaty (co nie jest wymagane dla zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy CIT).
Konsekwencją zwolnienia z opodatkowania 95% kwoty dywidendy jest ograniczenie możliwości odliczania w Polsce podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę wypłacającą w kraju jej rezydencji podatkowej do 5% wartości tego zagranicznego podatku (proporcjonalnie do wartości faktycznie opodatkowanej w Polsce dywidendy).
Zwolnienie nie znajdzie zastosowania w przypadku dywidend wypłacanych przez zagraniczną spółkę zależną:
- nieprowadzącą istotnej rzeczywistej działalności gospodarczej, będącą zagraniczną jednostką kontrolowaną w rozumieniu regulacji CFC – w roku podatkowym, w którym wypłacana jest dywidenda, lub w którymkolwiek z 5 lat podatkowych poprzedzających ten rok;
- w części, w jakiej wypłacana dywidenda w jakiejkolwiek formie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku przez zagraniczną spółkę zależną.
Zyski ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych
Proponowana zmiana polega na zwolnieniu od podatku dochodowego dochodów osiągniętych przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową do urzędu skarbowego oświadczenia o zamiarze skorzystania z takiego zwolnienia na 30 dni przed transakcją.
Zwolnienie to nie będzie mieć zastosowania do zbycia udziałów lub akcji spółek, których co najmniej 50% wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone w Polsce lub prawa do takich nieruchomości).
Proponowane zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, uprzejmie prosimy o kontakt.
KONTAKT
Andrzej Paczuski
Partner
andrzej.paczuski@ptpodatki.pl
+48 510 051 712
Tomasz Jankowski
Partner
tomasz.jankowski@ptpodatki.pl
+48 505 465 553
Olga Górska
Doradca podatkowy
olga.gorska@ptpodatki.pl
22 205 22 58