RYCZAŁT OD DOCHODÓW SPÓŁEK – KOLEJNE ZMIANY W PRZEPISACH

W pierwszym roku obowiązywania przepisów o ryczałcie na ten model zdecydowało się niewiele ponad 300 podmiotów. Stan rzeczy zmienił się w 2022 roku wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, który istotnie zmodyfikował te przepisy. W bieżącym roku, zgodnie ze statystykami MF, już blisko 6000 podmiotów wybrało ryczałt od dochodów spółek. Na 2023 r. ustawodawca przygotował kolejny pakiet zmian, choć już nie tak rewolucyjny jak poprzednio.

Ryczałt to alternatywna forma opodatkowania dochodu osiąganego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, która może zostać zastosowana pod warunkiem spełnienia przez podatnika wymogów określonych w ustawie CIT. Istotą opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT) jest przesunięcie momentu powstania zobowiązania podatkowego do momentu faktycznego podziału zysków osiągniętych podatnika (dystrybucji zysku do wspólników).

Oznacza, że tak długo jak zyski są zatrzymywane w spółce, co do zasady, nie wystąpi obowiązek ich opodatkowania. Zatrzymane w spółce zyski mogą być przeznaczone na reinwestycje lub mogą też budować płynność finansową przedsiębiorstwa. Odejście od tradycyjnego modelu polegającego na opodatkowaniu dochodów w momencie ich powstania na rzecz nałożenia podatku w chwili wypłaty zysków (lub wypłat równoważnych) może mieć proinwestycyjny charakter i przyczyniać się do wzrostu kapitałów własnych przedsiębiorstw, poprawy ich zdolności kredytowej i produktywności, a tym samym może stanowić akcelerator wzrostu gospodarczego i konkurencyjności na rynku.

KONTAKT

Bartosz Podskalny
Konsultant podatkowy
bartosz.podskalny@ptpodatki.pl
(22) 205 22 69