TAX ALERT 13/2024 – ZNAMY NOWE STANOWISKO MF W SPRAWIE NOWELIZACJI PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano odniesienie się do uwag do projektu, w którym MF zaproponowało zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości (PoN).

Najważniejszymi z zapowiadanych zmian w projekcie mają być:

  • rozgraniczenie pojęcia budynku i budowli (pierwszeństwo kwalifikacji zostanie uzgodnione podczas konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy 7 sierpnia br.),
  • rezygnacja z wymogu całości techniczno-użytkowej i zastąpienie go obecnie obowiązującym wymogiem zapewnienia przez instalacje i urządzenia możliwości użytkowania budowli zgodnie z jej przeznaczeniem,
  • usunięcie z definicji budynku i budowli odwołania do pojęcia „wyrobów budowlanych” oraz powiązanie definicji budynku i budowli z robotami budowlanymi zdefiniowanymi w ustawie Prawo budowlane,
  • doprecyzowanie definicji pojęcia „trwałego związania z gruntem”,
  • doprecyzowanie wybranych pozycji z listy budowli w załączniku do ustawy (m.in. pozycji dotyczącej sieci, pozycji dotyczącej drogi kolejowej, a także definicji zbiornika) oraz doprecyzowanie opodatkowania obiektów kompleksowych,
  • doprecyzowanie zakresu opodatkowania budowli sektora OZE (zakres opodatkowania zostanie uzgodniony na konferencji),
  • rezygnacja ze wstecznego (od 2024 r.) uchylenia zwolnienia z PoN terminali kolejowych.

Generalnie, zapowiadane zmiany w większym stopniu niż pierwotny projekt ustawy zmierzają do zachowania fiskalnego status quo.

Pozytywnie należy ocenić w szczególności zapowiadaną rezygnację z przywrócenia nieobowiązującego od 28 czerwca 2015 r. kryterium całości techniczno-użytkowej, a także rozgraniczenie pojęcia budynku i budowli.

MF wziął również pod uwagę krytykę dotyczącą definicji „trwałego związania z gruntem” zaproponowaną w pierwotnym projekcie ustawy. Słowem przypomnienia – definicja pierwotnie zaproponowana przez autorów projektu w praktyce mogłaby powodować, że organy podatkowe będą traktować jako trwale związane z gruntem składniki majątku, które ze względu na wielkość i wagę nie mogą zostać przesunięte na inne miejsce bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, nawet jeżeli te obiekty nie będą w żaden sposób fizycznie połączone z gruntem.

MF uwzględniło również uwagi dotyczące opodatkowania budowli sektora OZE. Zgodnie z uwzględnioną propozycją, definicja budowli zostanie zmodyfikowana poprzez dodanie jednoznacznego stwierdzenia, iż za budowlę uważa się części budowlane elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych, jądrowych oraz magazynów energii.

Ponadto, załącznik do projektu ustawy zostanie zmodyfikowany w taki sposób, aby wyeliminować możliwość jednoczesnego kwalifikowania tych samych obiektów jako różnych rodzajów obiektów. Przykładowo, w obecnym brzmieniu w pozycji 12 załącznika wymieniona jest „sieć elektroenergetyczna”, a w pozycji 18 załącznika „linia i trakcja elektroenergetyczna”. Powoduje to, że linie elektroenergetyczne są obiektami wymienionymi samodzielnie w pozycji 18 oraz jako część innego obiektu, tj. „sieci elektroenergetycznej” w pozycji 12.

MF planuje również wykreślenie z załącznika m.in.: hangarów oraz rurociągu przesyłowego. Wykreślenie hangarów ma na celu usunięcie wątpliwości co do tego, czy obiekty o charakterystyce hangaru stanowić będą budynki czy budowle. Natomiast, wykreślenie rurociągu przesyłowego z pozycji 12 załącznika ma na celu uniknięcie funkcjonowania w obrocie dwóch pojęć będących w zasadzie synonimami (pozycja 11 załącznika również wskazuje rurociąg jako budowlę).

Kierunek zmian proponowany przez MF zostanie omówiony podczas konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy 7 sierpnia br. W związku z tym, będziemy śledzić dalsze informacje o planowanych zmianach w PoN.

***

W razie jakichkolwiek pytań z Państwa strony odnośnie nowelizacji oraz jej praktycznych konsekwencji, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

KONTAKT

Adam Hellwig
Partner
adam.hellwig@ptpodatki.pl
+48 502 184 966

Piotr Nowosielski
Menedżer
piotr.nowosielski@ptpodatki.pl
+48 697 648 291