TAX ALERT 14/2024 – ZAPRZECZENIE IDEI FUNDACJI RODZINNYCH – PIERWSZE ZAŁOŻENIA NOWYCH ZASAD OPODATKOWANIA

W zeszłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia planowanych zmian w podatkach dochodowych, wśród których wymieniono również zmiany uszczelniające regulacje dotyczące opodatkowania fundacji rodzinnej.

Obecnie pojawiły się również pierwsze nieoficjalne informacje o szczegółach planowanych zmian, podane w wywiadzie udzielonym przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosława Nenemana. Stanowią one rażąco niekorzystne dla fundatorów oraz beneficjentów zaprzeczenie pierwotnej koncepcji opodatkowania fundacji rodzinnych i zmierzają do znaczącego ograniczenia zasadności powoływania tego typu podmiotów.

Ponadto, biorąc pod uwagę, że fundacje rodzinne ze swej istoty powoływane są długoterminowo, a ich działanie jest w pierwszej kolejności uzależnione od pewności prawa, już samo planowanie tak fundamentalnych zmian zaledwie rok po umożliwieniu ich zakładania może na długie lata pogrzebać szanse na rozpowszechnienie się fundacji rodzinnych jako podmiotów pozwalających na spokojne pomnażanie i sukcesję polskich majątków rodzinnych.

Wśród planowanych zmian wymienione zostały:

  • zmiany mające na celu ograniczenie możliwości zbycia aktywów wniesionych do fundacji rodzinnej – propozycja zakłada objęcie 19% podatkiem CIT zbycia aktywów w okresie krótszym niż 15 lat od wniesienia ich do fundacji rodzinnej; podatek ten mógłby być odliczany od podatku należnego od wypłat na rzecz beneficjentów;
  • objęcie fundacji rodzinnych opodatkowaniem na gruncie przepisów o zagranicznych jednostkach kontrolowanych (CFC);
  • objęcie fundacji rodzinnych opodatkowaniem z tytułu dochodu z udziału w podmiotach transparentnych podatkowo;
  • objęcie fundacji rodzinnych opodatkowaniem z tytułu oddania nieruchomości do odpłatnego korzystania;
  • objęcie świadczeń na rzecz beneficjentów opodatkowaniem daniną solidarnościową (wynoszącą dla przypomnienia 4% od łącznego rocznego dochodu z określonych źródeł, od nadwyżki przekraczającej 1 mln zł).

Ponadto, w przypadku prowadzenia przez fundację rodzinną niedozwolonej działalności (wykraczającej poza ramy wskazane w ustawie o fundacjach rodzinnych) planowane jest wprowadzenie procedury sądowej rozwiązania fundacji rodzinnej.

Zgodnie z zapowiedziami, oficjalny projekt zmian powinien ukazać się pod koniec sierpnia, niemniej już budzi on znaczące kontrowersje. Planowane jest by zmiany weszły w życie od początku kolejnego roku kalendarzowego.

***

W razie jakichkolwiek pytań z Państwa strony odnośnie planowanych zmian oraz ich praktycznych konsekwencji, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

KONTAKT

Andrzej Paczuski
Partner
andrzej.paczuski@ptpodatki.pl

Piotr Zaremba
Menedżer
piotr.zaremba@ptpodatki.pl