Tax Alert 16/2024. Potrzeba zmian w fundacjach rodzinnych? – Uzasadnienie Ministerstwa Finansów

W zeszłym tygodniu opublikowana została odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 4603 dotyczącą fundacji rodzinnych, podpisana przez podsekretarza stanu p. Jarosława Nenemana – którego wywiad z sierpnia br. opisywał główne założenia planowanej nowelizacji opodatkowania fundacji. Choć nie zawiera ona dalszych konkretów dot. zmian, odpowiedź ta rzuca pewne światło na motywacje kryjące się za nagłą i niespodziewaną chęcią radykalnych zmian w opodatkowaniu fundacji rodzinnych.

Ministerstwo podkreśliło, że wiedzę o ewentualnych nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych fundacji rodzinnych czerpie z następujących źródeł:

  • zgłoszeń schematów podatkowych (MDR);
  • wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych, w odniesieniu do których wystąpiło uzasadnione przypuszczenie unikania opodatkowania oraz
  • wniosków o wydanie opinii zabezpieczającej.

W szczególności Ministerstwo zwróciło uwagę, że do dnia 12 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przekazał Szefowi KAS do zaopiniowania 120 wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczących fundacji rodzinnej, gdy w ocenie organu mogło istnieć uzasadnione przypuszczenie unikania opodatkowania (przy czym, jedynie w 70 sprawach uznano, że takie przypuszczenie jest uzasadnione).

Ministerstwo powołało się również na wypowiedzi medialne praktyków prawa podatkowego, którzy ostrzegali przed wykorzystywaniem fundacji rodzinnych do celów optymalizacyjnych.

Należy wskazać, że wszystkie te okoliczności mają jedynie charakter potencjalny, a z uwagi na okres funkcjonowania fundacji rodzinnych Ministerstwo nie przytoczyło żadnych konkretnych danych o rzeczywistych zidentyfikowanych nieprawidłowościach rozliczeń podatkowych fundacji.

Z perspektywy praktycznej istotne pozostaje, że Ministerstwo Finansów przedstawiło dotychczasowe propozycje zmian jako wstępną wersję będącą przedmiotem dyskusji. Warto zauważyć, że pierwsza zapowiedź zmian spotkała się z miażdżącą krytyką tak środowisk biznesowych, jak i praktyków prawa podatkowego, a ich konkretny projekt – który pierwotnie miał pojawić się do końca sierpnia – nie został opublikowany do dnia dzisiejszego.

W razie jakichkolwiek pytań z Państwa strony odnośnie planowanych zmian oraz ich praktycznych konsekwencji, pozostajemy do Państwa dyspozycji.