TAX ALERT 19/2024: Ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi B+R za 2018 r. 

W ostatnich latach można zaobserwować istotny wzrost zainteresowania prorozwojowymi instrumentami podatkowymi proponowanymi przez ustawodawcę. Jednym ze sposobów preferencyjnego rozliczania kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (B+R) jest ulga B+R, określona w art. 18d ustawy CIT. Warto tym samym wskazać, że przedsiębiorcy, którzy ponieśli wydatki na działalność badawczo-rozwojową (B+R) w 2018 roku, mają ostatnią okazję, aby skorzystać z ulgi B+R za ten okres. 

 W ramach ulgi B+R można rozliczyć m.in. następujące koszty kwalifikowane: 

▪ wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w działalność B+R, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, w proporcji, w jakiej ich czas pracy poświęcony został na działalność B+R; 

▪ zakup materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową; 

▪ odpisy amortyzacyjne dotyczące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności B+R. 

W tym kontekście warto podkreślić, iż z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w 2023 roku liczba przedsiębiorstw korzystających z ulgi B+R zwiększyła się o 54% w porównaniu z rokiem poprzednim, obejmując 3,6 tysiąca podatników. Ponadto, kwota odliczeń, zarówno w przypadku podatników PIT, jak i CIT, wzrosła o ponad 30%. Skorzystanie z ulgi stanowi zatem istotny element wsparcia podatników. 

Dla podatników, których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2018 roku, ostateczny termin na korektę deklaracji CIT, celem rozliczenia ulgi B+R mija 31 grudnia bieżącego roku. Na potrzeby rozliczenia kosztów kwalifikowanych za 2018 rok w ramach ulgi B+R konieczne jest skorygowanie oraz wykazanie w deklaracji CIT-8 ulgi B+R, a następnie wystąpienie z wnioskiem o zwrot nadpłaty zapłaconego podatku. 

Należy również zauważyć, że rozliczenie ulgi B+R możliwe jest również w latach podatkowych występujących po 2018 r., a zatem ulga B+R jest rozwiązaniem, które pozwala w długim okresie czasu obniżać koszty prac badawczo-rozwojowych i tym samym wspierać innowacyjność. 

W tym miejscu warto podkreślić, iż w przypadku gdy podatnik poniósł stratę lub kwota kosztów kwalifikowanych była większa niż podstawa opodatkowania w danym roku, ma on możliwość skorzystania z ulgi przez kolejne 6 lat podatkowych. Co więcej, w takim przypadku podatnik jest również uprawniony do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników, która jest bezpośrednio związana z ulgą B+R. Jej konstrukcja polega bowiem na tym, że podatnik – działający jako płatnik podatku PIT – 

może wykorzystać kwotę nieodliczonej ulgi B+R na potrzeby zaliczek PIT pobieranych od pracowników „poświęcających co najmniej 50% ogólnego czasu pracy” na działalność B+R. 

W konsekwencji, ulga na innowacyjnych pracowników umożliwia poprawę sytuacji finansowej organizacji. 

W razie jakichkolwiek pytań w ramach wdrożenia ulg podatkowych, zapraszamy do kontaktu.

Magdalena Chochołek 
Partner
magdalena.chocholek@ptpodatki.pl